• Bądź na bieżąco, polub nas :)
   
  facebook hodowla zakira jack russell terrier, szczenieta gladkowlose, krotkowlose, jack russell      hodowla hodowle jack russell terrier szczeniaki sprzedam slaskie sprzedam forum      hodowla hodowle jack russell terrier szczeniaki, jack russell
 • Poleć nas :)

   

Historia

  Ojcem rasy Jack Russell Terrier był żyjący w XIX wieku angielski pastor John Russell.

jack russell terrier, jack rusel terier

Jedną z jego największych pasji, której się oddawał aż do śmierci w wieku 88 lat, były polowania na lisy. W tym celu postanowił wyhodować psy, spełniające następujące kryteria:
• szybkość - psy miały nadążać za końmi oraz ogarami, tak aby jeźdźcy w czasie polowania nie musieli ich podwozić,
• waleczność, nieustępliwość - cięte i skuteczne w polowaniu na lisa,
• niewielki wzrost - psy powinny bez trudu poruszać się w lisich norach,
• umaszczenie - biały kolor, odróżniający je od lisów.

W celu wyhodowania psów o takich cechach, pastor kupił, ponoć od mleczarza, terierkę Trump która stanowiła bazę linii hodowlanej.

jack russell terrier pies

Nigdy nie poznano szczegółów programu hodowlanego Russella, z pewnością jednak ustalenie wzorca wymagało dokonania wielu krzyżowań. Przypuszcza się, że najpierw użyto walecznych, białych bullterierów, aby uzyskać u psów szatę w pożądanym kolorze oraz nieustępliwość i agresywność. Rezultat był niezadowalający. Powstał pies, który podczas polowania nie wyganiał lisów z nory, tylko w ciszy zabijał je pod ziemią. Aby złagodzić te negatywne cechy, Russell postanowił zwiększyć „szczekliwość”. W tym celu dodał krwi m.in. małych Beagli. W rezultacie powstał pies, który zawsze potrafił przechytrzyć lisa. Było to szczególnie istotne w Anglii, gdzie popularne było hodowanie psów gończych w dużych stadach. Jacki świetnie rozumieją się z końmi oraz z innymi psami. Ponadto psy tej rasy świetnie polują na szczury. Pastor nigdy nie wykorzystywał ich do tego celu, jednakże istnieje historia o pewnym Angliku, który w 1977 roku wraz z czterema Jack Russell Terrierami w ciągu jednego dnia upolował trzy tony szczurów na fermach kurzych. Nawet jeżeli historia ta nie jest prawdziwa, to i tak wskazuje na szybkość i spryt tych psiaków.

Jack Russell Terrier jest pierwotnym foksterierem XIX wieku i od tamtej pory był hodowany jako klasyczny pies użytkowy, wykorzystywany w myślistwie a do celów wystawowych hodowano osobne linie.

maska pies, jack hodowla rusel, dżak

 

 • Mapa
 • Geostat

  geostat liczniki.org

Script logo