• DOSTĘPNA SUCZKA rasy BASENJI kliknij!

   

   

 • Bądź na bieżąco, polub nas :)
   
  hodowla hodowle jack russell terrier szczeniaki, jack russell     facebook hodowla zakira jack russell terrier, szczenieta gladkowlose, krotkowlose, jack russell     hodowla hodowle jack russell terrier szczeniaki sprzedam slaskie sprzedam forum    hodowla jack russell terrier, jack russell szczeniaki
 • Poleć nas :)

   

Historia

  Ojcem rasy Jack Russell Terrier był żyjący w XIX wieku angielski pastor John Russell.

jack russell terrier, jack rusel terier

Jedną z jego największych pasji, której się oddawał aż do śmierci w wieku 88 lat, były polowania na lisy. W tym celu postanowił wyhodować psy, spełniające następujące kryteria:
• szybkość - psy miały nadążać za końmi oraz ogarami, tak aby jeźdźcy w czasie polowania nie musieli ich podwozić,
• waleczność, nieustępliwość - cięte i skuteczne w polowaniu na lisa,
• niewielki wzrost - psy powinny bez trudu poruszać się w lisich norach,
• umaszczenie - biały kolor, odróżniający je od lisów.

W celu wyhodowania psów o takich cechach, pastor kupił, ponoć od mleczarza, terierkę Trump która stanowiła bazę linii hodowlanej.

jack russell terrier pies

Nigdy nie poznano szczegółów programu hodowlanego Russella, z pewnością jednak ustalenie wzorca wymagało dokonania wielu krzyżowań. Przypuszcza się, że najpierw użyto walecznych, białych bullterierów, aby uzyskać u psów szatę w pożądanym kolorze oraz nieustępliwość i agresywność. Rezultat był niezadowalający. Powstał pies, który podczas polowania nie wyganiał lisów z nory, tylko w ciszy zabijał je pod ziemią. Aby złagodzić te negatywne cechy, Russell postanowił zwiększyć „szczekliwość”. W tym celu dodał krwi m.in. małych Beagli. W rezultacie powstał pies, który zawsze potrafił przechytrzyć lisa. Było to szczególnie istotne w Anglii, gdzie popularne było hodowanie psów gończych w dużych stadach. Jacki świetnie rozumieją się z końmi oraz z innymi psami. Ponadto psy tej rasy świetnie polują na szczury. Pastor nigdy nie wykorzystywał ich do tego celu, jednakże istnieje historia o pewnym Angliku, który w 1977 roku wraz z czterema Jack Russell Terrierami w ciągu jednego dnia upolował trzy tony szczurów na fermach kurzych. Nawet jeżeli historia ta nie jest prawdziwa, to i tak wskazuje na szybkość i spryt tych psiaków.

Jack Russell Terrier jest pierwotnym foksterierem XIX wieku i od tamtej pory był hodowany jako klasyczny pies użytkowy, wykorzystywany w myślistwie a do celów wystawowych hodowano osobne linie.

maska pies, jack hodowla rusel, dżak

 

 • Mapa
 • Geostat

  geostat liczniki.org

Script logo